Ana içeriğe atla

Bilgisayar Mühendisliği Okuyacak ve Okuyanlara Tavsiyeler

Bilgisayar Mühendisliği Okuyacak ve Okuyanlara Tavsiyeler

Bilgisayar Mühendisliği bölümünü yazacak arkadaşlar için bir takım tavsiyeler dizisi oluşturdum. Twitter'da epey ilgi gördüğü için blog yazısı olarak da paylaşmak istedim.

1- PC'den Sıkılamazsın!
2- Öğrenmeye hevesli olmalısın
3- Google da araştırma yaparken doğru keyword'ü bulmayı öğrenmelisin.
4- Üni. dersleri seni mühendis yapamaz bunu şimdiden kabullen.
5- Yeni teknolojileri takip etmelisin
6- Üni'lerin tek farkı oradaki hocaların ilgisi ve sınıf arkadaşların. Kim başkasına kod yazdıran ahmakla okumak ister ki ?!
7- İngilizce iyi olmalı değilse bile Google Translate var. Teknik metinler ile aran iyi olmalı
8- Mutlaka bir web siten olsun. Blog yaz, blogları takip et.
9- Bir problemi çözmek için gerekirse haftalarını vereceğini unutma
10- Üni'yi okurken bir yazılım dilini en iyi öğren.
11- Ayrıca okulda gösterilmeyen bir başka yazılım dilini öğren: js,py
12- Okuldaki çoğu ders sahada bir işe yaramacak ama ufkunun açılmasına sebep olacak.
13- Her şeyle uğraş, meraklı ol, soru sorulan adam ol.
14- Üni de kalmayacaksan 3 ortalama iyidir fazla kendini yorma sınavlar için.
15- Çoğu hoca çıkmış sorulardan sorar bir zahmet ezberle.
16- Başkasına ODEV YAPTİRMA!
17- Soru sormaktan, sorun bulmaktan vazgeçme!
18- Üni'nin 2,3.Sınıfında ilgilendigin teknolojiler ile proje geliştirme başla.
19- Saha da satışını yapabileceğin ürünler bulursan bakmışsın köşeyi dönmüş yan gel yat osman moduna girmişsindir belli olmaz.
20- Github kullan
21- Kod yazmaktan ziyade kod okumaya da vakit ayır.
22- Üniversite 1.sinifi bitince ben neyi nasıl öğrenirim bunu öğrendim demiyorsan geçmiş olsun. Hadi 4.sinif olsun diploma almadan bunu yap.
23- Üni'yi okurken yazılım firmasında çalış diyecem ama staj için bile zorlanacaksin son güne birakma..
24- Bilgisayarını her gün açıp bir şeyler öğrenmeye mecbursun.
25- Algoritma mantığı, degisken, döngü, nesne, veri tipleri, formatlarını, hatta ; " | {} klavye tuşlarını okula gitmeden öğren. Bir süre sonra zaten klavye ye bakmadan yazacaksın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

WhatsApp Şaka Virüsü

Whatsapp Şaka virüsü ile internetten anlamayan arkadaşlarınıza link atarak eğlenebilirsiniz. Sosyal mühendisliğiniz ne kadar iyiyse inandırıcılıkta artar. Hem android hem ios kullanıcılarında çalışır. Baştan söyleyelim bu virüs değildir. Yine siz bilirsiniz. Bu aralar hacklenmedik sistem kalmadı :D CiftKlik.Net olarak sorumluluk kabul etmiyoruz. Whatsapp api'ları ile ekrana istediğimiz yazıyı yazarak sosyal mühendislik yapıyoruz.

Bütün yazılım dillerinde "Merhaba Dünya" kodları

1)  ASSEMBLY // Ekrana “Merhaba!” yazan örnek program kodu: mov ax,cs mov ds,ax mov ah,9 mov dx, offset Git int 21h xor ax,ax int 21h Git: db "Merhaba!",13,10,"$" 2)  ALGOL (ALGOrithmic Language) // ALGOL 68'e ait, örnek “Merhaba!” kodu: begin print(( "Merhaba!" , newline)) end

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Mezun oldum İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden yeni mezun olmuş birisi olarak Mühendislik Fakültesi hakkında soru cevap olarak bölüm hakkında bilgi vermiş olacağım. Bilgisayarın bitinden, mimarisine, algoritmasından her şeyine bir fikir sahibi, bu fikirle kodlama yapabilecek seviyeye geldim. Gurbeti yaşadım. Evsiz barksız kalmanın yaşattığı hüznü anladım. Bir selamcık dost kavramını öğrendim. Farklı şehirlerden, farklı kültürden, farklı dilleri konuşan arkadaşlarım oldu.  Dost dediklerimden daha hatır bilen kişilere abilik yaptım, yol gösterecek abiler edindim. Yazılım dünyasından pek çevre yapamasam da güzel insanlar karşıma çıktı. Sınav saatine kadar dışarıda kaldığım zor günler yaşadım. Herkesin kaldığı sınavdan gözü kapalı geçtiğim ;) soru/cevap olmasına rağmen kaldığım sınavlar da oldu. Büyük şirketlerin açıklarını buldum, hala kapatılmadı.