Ana içeriğe atla

Android için Kodlama Editörleri

Android için Taşınabilir Kod Araçları

Telefonlarımız her işimizi halleder oldu bilgisayarları geride bıraktılar. Evde okulda sokakta hareket halindeyken elimizden düşürmediğimiz telefonlar bilgisayarların işini hallerde oldu. Bu yazımızda android için taşınabilir kodlama araçlarından (portable coding tool) bahsedeceğim.
DroidScript

JavaScript'in gücünü serbest bırakın! (Unleash the power of JavaScript!)
DroidScript nedir? Android telefonunuz üzerinden JavaScript dili yardımıyla uygulama geliştirip; geliştirmenizi 10 kata kadar hızlandıran Gigabyte'lık disk alanı kurmak ve yüklemek için saatler süren diğer geliştirme araçlarının aksine, DroidScript'i 30 saniye içinde kullanmaya başlayabilirsiniz! Yerleşik dokümanları, hem DroidScript hem de JavaScript'in özellikleri hakkında size rehberlik eder. Örnek kodları doğrudan dokümanlar'dan çalıştırabilir veya öğrenmenize ve başlamanıza yardımcı olacak birçok örneğe göz atabilirsiniz. DroidScript'i övmek ile bitmez. Daha fazla anlatım için blog yazımıza göz atabilirsiniz.
google_playDroidScript Android Uygulama Geliştirme


Sketcware

Sketcware Nedir? Bu uygulamada geliştirme yapabilmek için daha önce herhangi bir programlama deneyimine ihtiyacınız yok. Scratch, Mit App inventor gibi bloklar yardımıyla uygulama geliştirmenize imkan tanıyor. Güzel yani ise tüm bunları Android telefon üzerinden yapmanız ve derlemeniz. Bitmiş projeleri otomatik olarak Java ve XML'ye çeviriyor. Yaptığınız proje Android Studio ile tamamen uyumlu! Daha sonra isterseniz kodları düzenleyebilir eklemeler yapabilirsiniz. Bitmiş projeleri kendi içindeki mağazaya koyarak yorum alabilirsiniz.

google_play

AIDE- IDE for Android Java C++

AIDE, Android cihazınızda doğrudan Android uygulamaları geliştirmek için entegre bir geliştirme ortamıdır (IDE). Etkileşimli kodlama derslerini takip edip adım adım uzman bir uygulama geliştiricisi olun. Görsel uygulamaları tasarlayın, kod tamamlama, gerçek zamanlı hata kontrolü, akıllı kod gezinme özelliği ile zengin içerikli editör ile kod yazın, uygulamanızı tek bir tıklama ile çalıştırın ve hataları bulmak için Java hata ayıklayıcısını kullanın.

google_play
PyDroid

Pydroid Nedir? Android için en kolay kullanımlı ve güçlü Python 2,3 IDE'sidir.
Genel olarak özellikleri: Terminal Emulator, Pip Paket yöneticisi, Kivy, PyQt5, Cython, C4droid vb.

Editör özellikleri ise şöyle: Kod tahmini, Otomatik girinti, Gerçek zamanlı kod analizi. Syntax highlighting, Tema, sekme (tabs)..

PyDroid çıktıktan sonra Qpython uygulamasını tanıtmak gereksiz yanına bile yaklaşamaz. Her iki uygulamanın kendine has ayrı özellikleri olabilir. PyDroid Python için en sağlam editör.
google_play


C# Shell (C# Offline Compiler)

C# console ve Andorid Gui kodları yazıp derleyebildiğiniz c# idesidir. Full C# 7 support (classes, methods, LINQ, vb)
Editorde bululan özellikleri: Syntax highlighting, Kod Tamamlama öneri sunma (Advanced code completion) hata ayıklama, Export to assembly (.dll) vb..
google_playYorumlar

Yorum Gönder

Okuyup geçme yorum yap lütfen :)

Yorumunuz cevaplandığında bildirim almak için Beni bilgilendir'i işaretleyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

WhatsApp Şaka Virüsü

Whatsapp Şaka virüsü ile internetten anlamayan arkadaşlarınıza link atarak eğlenebilirsiniz. Sosyal mühendisliğiniz ne kadar iyiyse inandırıcılıkta artar. Hem android hem ios kullanıcılarında çalışır. Baştan söyleyelim bu virüs değildir. Yine siz bilirsiniz. Bu aralar hacklenmedik sistem kalmadı :D CiftKlik.Net olarak sorumluluk kabul etmiyoruz. Whatsapp api'ları ile ekrana istediğimiz yazıyı yazarak sosyal mühendislik yapıyoruz.

Bütün yazılım dillerinde "Merhaba Dünya" kodları

1)  ASSEMBLY // Ekrana “Merhaba!” yazan örnek program kodu: mov ax,cs mov ds,ax mov ah,9 mov dx, offset Git int 21h xor ax,ax int 21h Git: db "Merhaba!",13,10,"$" 2)  ALGOL (ALGOrithmic Language) // ALGOL 68'e ait, örnek “Merhaba!” kodu: begin print(( "Merhaba!" , newline)) end

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Mezun oldum İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden yeni mezun olmuş birisi olarak Mühendislik Fakültesi hakkında soru cevap olarak bölüm hakkında bilgi vermiş olacağım. Bilgisayarın bitinden, mimarisine, algoritmasından her şeyine bir fikir sahibi, bu fikirle kodlama yapabilecek seviyeye geldim. Gurbeti yaşadım. Evsiz barksız kalmanın yaşattığı hüznü anladım. Bir selamcık dost kavramını öğrendim. Farklı şehirlerden, farklı kültürden, farklı dilleri konuşan arkadaşlarım oldu.  Dost dediklerimden daha hatır bilen kişilere abilik yaptım, yol gösterecek abiler edindim. Yazılım dünyasından pek çevre yapamasam da güzel insanlar karşıma çıktı. Sınav saatine kadar dışarıda kaldığım zor günler yaşadım. Herkesin kaldığı sınavdan gözü kapalı geçtiğim ;) soru/cevap olmasına rağmen kaldığım sınavlar da oldu. Büyük şirketlerin açıklarını buldum, hala kapatılmadı.