Ana içeriğe atla

DroidScript Android Uygulama GeliştirmeKısaca:
DroidScript Android telefonunuz üzerinden JavaScript betik dili yardımıyla uygulama geliştirebiliyorsunuz. 

Komut Dosyası Alma Motoru (Scripting Engine)

DroidScript uygulaması, biraz JavaScript bilgisine sahip herkesin cep telefonları veya tabletleri için kolayca Uygulamalar yazabilmesini sağlayan bir komut dosyası motoru (Scripting Engine) dir. Bir buton için çok basit uygulama yazabilir veya aynı motorla yazılmış olan DroidScript uygulaması gibi dinamik grafik ara birimleri içeren daha karmaşık olan uygulamaları yazabilirsiniz.Grafik arayüzlerin yanı sıra Accelerometer, Pusula, Işık ölçer, Wifi, Bluetooth, Kamera, GPS, SD Kart, SMS, E-posta, İnternet ve daha fazlasına erişebilirsiniz. DroidScript için her zaman yeni işlevsellik ekleniyor. Plugin istekleriniz için DroidScript forumuna ya da email atabilirsiniz.

Uygulama Geliştirme

Basit bir Hello World uygulamasından, uygulama içi satın almaya, Media player, Sms,Rehber, Wifi uygulamalarına kadar örnekleri uygulama içerisinden önizleyebilir, çalıştırabilir kolayca uygulamanıza kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Editor

Uygulamaları telefonunuzda veya tabletinizde, burada Uygulamanın simgesine uzun basarak ve 'Düzenle' seçeneğini belirleyerek yerleşik komut dizisi düzenleyicisini kullanarak düzenleyebilirsiniz.
Biraz alışması zor olabilir editörü kullanmak alıştığınızda kolayca uygulama yazabileceksiniz.

Wifi üzerinden bir PC'de veya Mac'deki Uygulamalarınızı düzenleyebilirsiniz. Tam boyutlu bir klavyeyle düzenleme yapmak çok daha kolaydır ve özellikle büyük projeler için uzun kodlama oturumları için WiFi düzenlemesini kullanmanızı öneririz. Wifi düzenleyicisi ayrıca, görüntü ve ses kaynaklarını kolayca Uygulamanıza yükleyebilirsiniz.Nesnelerin Boyutları

Farklı ekran çözünürlükleri ve yönleri olan aygıtlarda grafik nesnelerin ölçeğini korumak için, tüm konumlandırma ve boyutlandırma değerleri ekran genişliği veya yüksekliğinin ondalık kesiri olarak verilir. Örneğin, genişliği 0.5 olan bir düğme oluşturmak, düğmeyi ekranın genişliğinin yarısı yapar ve 0,1 yükseklik kullanarak düğmeyi ekran yüksekliğinin onda biri yapar. Ancak, denetimin içeriğine göre boyutlandırılmasını istiyorsanız, genişlik ve yükseklik parametrelerini kendinizde verebilirsiniz.

Başlamak için

Kendi Uygulamanızı yazmaya başlamadan önce, 'Layouts'u açıklayan belgeyi okumakla başlayabilirsiniz. Çünkü ekleyeceğimiz elemanları arayüzümüze layouts ile ekliyoruz.

Daha fazlası için

DroidScript.Org - Uygulamayı indir - DroidScript Tr Facebook Grubu - http://wiki.droidscript.me.uk/ https://groups.google.com/d/forum/androidscript

Not:DroidScript uygulamasındaki "Introduction" makalesiden çeviri yapılarak hazırlanmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

WhatsApp Şaka Virüsü

Whatsapp Şaka virüsü ile internetten anlamayan arkadaşlarınıza link atarak eğlenebilirsiniz. Sosyal mühendisliğiniz ne kadar iyiyse inandırıcılıkta artar. Hem android hem ios kullanıcılarında çalışır. Baştan söyleyelim bu virüs değildir. Yine siz bilirsiniz. Bu aralar hacklenmedik sistem kalmadı :D CiftKlik.Net olarak sorumluluk kabul etmiyoruz. Whatsapp api'ları ile ekrana istediğimiz yazıyı yazarak sosyal mühendislik yapıyoruz.

Bütün yazılım dillerinde "Merhaba Dünya" kodları

1)  ASSEMBLY // Ekrana “Merhaba!” yazan örnek program kodu: mov ax,cs mov ds,ax mov ah,9 mov dx, offset Git int 21h xor ax,ax int 21h Git: db "Merhaba!",13,10,"$" 2)  ALGOL (ALGOrithmic Language) // ALGOL 68'e ait, örnek “Merhaba!” kodu: begin print(( "Merhaba!" , newline)) end

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Mezun oldum İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden yeni mezun olmuş birisi olarak Mühendislik Fakültesi hakkında soru cevap olarak bölüm hakkında bilgi vermiş olacağım. Bilgisayarın bitinden, mimarisine, algoritmasından her şeyine bir fikir sahibi, bu fikirle kodlama yapabilecek seviyeye geldim. Gurbeti yaşadım. Evsiz barksız kalmanın yaşattığı hüznü anladım. Bir selamcık dost kavramını öğrendim. Farklı şehirlerden, farklı kültürden, farklı dilleri konuşan arkadaşlarım oldu.  Dost dediklerimden daha hatır bilen kişilere abilik yaptım, yol gösterecek abiler edindim. Yazılım dünyasından pek çevre yapamasam da güzel insanlar karşıma çıktı. Sınav saatine kadar dışarıda kaldığım zor günler yaşadım. Herkesin kaldığı sınavdan gözü kapalı geçtiğim ;) soru/cevap olmasına rağmen kaldığım sınavlar da oldu. Büyük şirketlerin açıklarını buldum, hala kapatılmadı.