Ana içeriğe atla

Sesiniz Taklit Edilebilir : Google Dublex, Lyrebird

Text To Speech Teknolojisi 

Google Dublex, Lyrebird, VoCo


Google I/O etkinliği sırasında Google Assistant'ın yeni özelliği Duplex tanıtıldı. Yapay zeka tabanlı konuşma teknolojisi ile sesinizi taklit ettirebilir. Telefon görüşmelerinizi,randevularınızı ona yaptırabilirsiniz. Belkide ilerde şarkı söyletebilir, şiir okutabilirsiniz. Aklınıza ne gelirse. 


Google'ın blogunda detaylara ulaşabilirsiniz. bknz: ai.googleblog.com

Google'ın temmuz ayında kullanıma sunacağı bu özelliği beklemeden Google kadar olmasa da deneyebilirsiniz. 

Lyrebird adlı yapay zeka yazılımı ile bu mümkün. Bunun için siteye kaydolup ekranda gördüğünüz ingilizce 30 cümleyi okuyarak sesinizin sentezini sağlayabilirsiniz. Tabi 30 cümleyle sesinizi tamamen taklit etmesi zor. Daha fazla cümle okuyarak benzerliği artırabilirsiniz. İşlem bittiğinde Text to Speech yapıyorsunuz. Yazdığınız yazıyı okuyabiliyor lakin ingilizce dışındaki kelimeleri okuyamıyor.

Çinli şirket Baidu'nun Deep Voice ekibinin raporuna göre sinir ağlarını kullanarak birkaç saniyelik ses kayıtlarından sesleri analiz edip klonlayabilen bir program geliştirdi. Üstelik bu program sadece sesi taklit etmekle kalmıyor aynı zamanda başka bir cinsiyet veya aksana göre değiştirebiliyor.

Adobe'in ise, VoCo adlı bir programı 20 dakikalık bir sesi taklit edebiliyor

Derin Öğrenme(Deep Learning) ,Yapay Zeka (artificial intelligence) gibi konuların gelecekteki pazar payını siz düşünün. Bu teknolojilerin iyi işlerde kullanılması ümidiyle iyi günler.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

WhatsApp Şaka Virüsü

Whatsapp Şaka virüsü ile internetten anlamayan arkadaşlarınıza link atarak eğlenebilirsiniz. Sosyal mühendisliğiniz ne kadar iyiyse inandırıcılıkta artar. Hem android hem ios kullanıcılarında çalışır. Baştan söyleyelim bu virüs değildir. Yine siz bilirsiniz. Bu aralar hacklenmedik sistem kalmadı :D CiftKlik.Net olarak sorumluluk kabul etmiyoruz. Whatsapp api'ları ile ekrana istediğimiz yazıyı yazarak sosyal mühendislik yapıyoruz.

Bütün yazılım dillerinde "Merhaba Dünya" kodları

1)  ASSEMBLY // Ekrana “Merhaba!” yazan örnek program kodu: mov ax,cs mov ds,ax mov ah,9 mov dx, offset Git int 21h xor ax,ax int 21h Git: db "Merhaba!",13,10,"$" 2)  ALGOL (ALGOrithmic Language) // ALGOL 68'e ait, örnek “Merhaba!” kodu: begin print(( "Merhaba!" , newline)) end

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Mezun oldum İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden yeni mezun olmuş birisi olarak Mühendislik Fakültesi hakkında soru cevap olarak bölüm hakkında bilgi vermiş olacağım. Bilgisayarın bitinden, mimarisine, algoritmasından her şeyine bir fikir sahibi, bu fikirle kodlama yapabilecek seviyeye geldim. Gurbeti yaşadım. Evsiz barksız kalmanın yaşattığı hüznü anladım. Bir selamcık dost kavramını öğrendim. Farklı şehirlerden, farklı kültürden, farklı dilleri konuşan arkadaşlarım oldu.  Dost dediklerimden daha hatır bilen kişilere abilik yaptım, yol gösterecek abiler edindim. Yazılım dünyasından pek çevre yapamasam da güzel insanlar karşıma çıktı. Sınav saatine kadar dışarıda kaldığım zor günler yaşadım. Herkesin kaldığı sınavdan gözü kapalı geçtiğim ;) soru/cevap olmasına rağmen kaldığım sınavlar da oldu. Büyük şirketlerin açıklarını buldum, hala kapatılmadı.