22 Nis 2019

Engelli sitelere kolayca erişin : Bookmarklet Proxy

Bookmarklet Nedir? Bookmark (yer imi), Applet kelimelerin birleşimi, modern tarayıcılardan, opera mini'ye kadar her tarayıcının yer i...

Bookmarklet Nedir?

Bookmark (yer imi), Applet kelimelerin birleşimi, modern tarayıcılardan, opera mini'ye kadar her tarayıcının yer imlerine eklenebilen JavaScript kodlarıdır. Sayfadaki nesneleri/özelliklerini kontrol edebilir, ajax requestslerini istediğinize göre değiştirebilir, tek tıklamayla web sayfasını pdf'e dönüştürüp indirebilir. Youtube da videoları kısa yoldan çeviri yapabilirsiniz. Aklınıza ne gelirse artık. Tarayıcı eklentilerinden farksızdır. Tek avantajı mobilde adres çubuğunda yazdığınız kodları yer iminin ismiyle çalıştırabilir olmanızdır.

Bookmarklet Proxy

Proxy vekil sunucumuz python webapp2 ile yazılmış. Çalışma mantığı ise domain.com/hedefadres. Gideceğimiz adresi yazarken başına http(s):// eklemiyoruz. Post isteklerini desteklemese de yasaklı sitelere çok kolay zahmetsiz erişim imkanı sağlıyor. Web proxy olarak google aratırsanız daha fazla sitelere ulaşabilirsiniz. Google App Engine günlük 1gb kullanım hakkı veriyor. Wikipedia gibi siteler için gayet yeterli olur. Ayrıca internetin yavaş olduğu özellikle ortak wifi alanlarında yüklenmesi yavaş olan sitelerde kullanabilirsiniz. Açılmayan sayfalarda sayfa yüklenmediği için hem açılmayan sayfayı beklememek için hem de javascript kodu sadece masaüstünde açılmayan sayfalar için try bloğu ekledim mobilde çalışmamakta. Örnek wikipedia sitesine girmek için google da arama yaparak daha kolay ulaşabilir veya  https://proxylet.appspot.com/tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa adresi ile erişebilirsiniz. Domaini her defasında yazmak sıkıcı olabilir, freenomdan ücretsiz domain alarak daha kolay, kısa adresle erişebilirsiniz.


Javascript


javascript:var proxy="https://proxylet.appspot.com/";
if(document.URL.search('http')<0){
try{
document.location=proxy+loadTimeData.data_.summary.failedUrl.replace('https://','').replace('http://')
}catch{
document.location=proxy+"www.google.com.tr/search?q="+prompt('Googleda arama yapin:');
}
}
else{
document.location=proxy+document.location.hostname+document.location.pathname;
}

Masaüstü


Kurulum

Google App Engine den yeni bir yeni bir proje açın. adresi ve diğer kurulum aşamalarını tamamlayın. Daha sonra cloud shell i açıp aşağıdaki komutları sırasıyla girin.
Eğer bölgeyi seçmenizi isterse bölgeyi seçip tekrardan y diyerek kurulumu tamamlayın.


git clone https://github.com/bslatkin/mirrorrr.git

cd mirrorrr/

gcloud app deploy app.yaml


Demo: 

https://proxylet.appspot.com

Gizlilik 

Program girdiğiniz her siteye site adresinizi user agent olarak karşı tarafa bildirmektedir.
Başkalarının kullanmasını engellemek, günlük trafiği kontrol altında tutmak için biraz kod değişiklikleri yapmanız gerekebilir.

Teşekkürler

Bu proje'yi kodlayan yazılımcıya teşekkür etmek isterseniz star atabilirsiniz.
Vakit buldukça yeni özellikler eklemeyi düşünüyorum sayfamızı takip etmeyi unutmayın.
Ayrıca bu projenin post destekli ikinci versiyonuna da bu sayfadan mirrorrr-plus ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Güzel makale olmuş.

Okuyup geçme yorum yap lütfen :)

Yorumunuz cevaplandığında bildirim almak için Beni bilgilendir'i işaretleyin.
EmojiEmoji